neděle 26. března 2017

Jarní vánice ve sněhu

Začíná být krásně, údajně by se to mělo držet celý týden, tak by se hodila nějaká tématická knížka. No a nejlepší výběr bude knížka, která nejen, že se jara ani nedotkla, ale zároven to byl dárek k Vánocům.
A úžasný dárek, musím říct.

Knížka je složená ze tří povídek od tří různých autorů, které spojovalo jediné téma - vánice. Přestože ve všech třech povídkách je zima, sníh, temné prostředí, všechny byli úplně jiné a nedalo by se říct, že by jedna byla slabší, nebo snad hůře podaná. 
První povídka od Puškina byla o páru dvou zamilovaných lidí, kteří se rozhodli vzít se. Druhý den, kdy nevěsta čekala na smluveném místě, když utekla z domu za svým milým, prožila obrovské zklamání. Její milý se neobjevil, avšak nevěděla, že on sám bojoval s vánicí a přestože hledal celou noc cestu, nebo jakýkoliv náznak, že je blízko od místa, kde na něj čeká nevěsta, vánice mu nepřála. 
Místo něj se v místě objevil cizí mladík, který hraje podstatnou roli i v druhé části příběhu. Rozhodně je konec příběhu naprosto nečekaný a musím uznat, že tahle povídka se mi opravdu moc líbila.
Další byla napsána Tolstým a šlo tu o to dostat se do stanice. Jenže byla noc a vánice zuřila. Celá cesta a jestli vůbec dorazili na stanici (nejlepší je, že nevíte, co od ruských autorů čekat. Zemřou/přežijí?) je popsána tak reálně, že mi chvílemi opravdu zima byla. 

Poslední je od - možná pro vás méně známého - Bulgakova. Doktor, který se stal velice váženým, neměl čas sám na sebe, jen aby pomohl všem svým pacientům. Když se poštěstilo mít díky vánici snad den klidu, přijeli pro něj, že musí nutně za nevěstou účetního. Ten se rozhodl ve vánici odjet z domu, ve kterém mu pacientka zemřela. Lhal jim, to byl ten důvod. Lhal o tom, že ona stále žije. Vánice se mu za to odvděčila.

Knížka je velice tenká, ale popsala bych to jako tenkou bichli, jelikož je v ní ukryto opravdu hodně. Přečtenou jí máte za chvíli a chcete víc a víc. Kromě nečekaných zakončení, je napínavá a popsaná tak podrobně, že vcítit se není problém.
Takže pokud někomu bude chybět zima, tohle je volba číslo jedna.

Žádné komentáře:

Okomentovat